Istoric Comuna Sinesti – Istoric Scoala Sinesti

Home Istoric Comuna Sinesti – Istoric Scoala Sinesti
Istoric Comuna Sinesti

Acolo unde soseaua nationala Bucuresti – Urziceni intersecteaza Mostistea, se infiripau cu cateva secole in urma, cam pe la jumatatea secolului XVII si inceputul secolului al XVIII – lea, primele asezari omenesti. Acestea aveau sa formeze mai tarziu satul Catrunesti pe malul stang al Mostistei si Lilieci pe malul drept.Ceva mai tarziu, in a doua jumatate a secolului al XVIII – lea si inceputul celui de al XIX – lea se concretiza o asezare oarecum mai moderna, cu strazi drepte, perpendiculare una pe alta, Satul Sinesti. Trecutul istoric al comunei se leaga si de numele ilustrului politician, procuror, deputat si Ministru al justitiei, Alexandru Marghiloman. Provenind dintr-o familie instarita din targul Buzaului, acesta ridica la Hagiesti un impresionant conac boieresc. Potrivit datelor istorice, cladirea este construita intre anii 1869 – 1874, pe ruinele unui alt conac datat de la inceputul secolului XVII, in imediata apropiere a bisericii si a scolii din localitate. Pentru realizarea constructiei, boierul a tocmit mai multi mesteri venetieni care au transformat obiectivul intr-o adevarata bijuterie arhitectonica.

Istoric Scoala Sinesti

Marindu-se populatia cu oameni veniti din partile Moldovei si Transilvaniei, au aparut si primele asezaminte de cultura: biserica si scoala. Intre anii 1930 – 1936 din initiativa aceluiasi ,,Ministru al scoalelor,, – Spiru Haret, se construiesc in fiecare sat al comunei scoli: Closca, Lilieci, Catrunesti, Livedea si Boteni. Proiectul a fost conceput dupa modelul italian, din aceasta cauza cladirile sunt foarte inalte. Scolile Lilieci, Catrunesti si Boteni sunt prevazute cu locuinta pentru cadrele didactice. Mai tarziu, prin 1958 se construieste Scoala cu clasele I-VII din satul Hagiesti. Intre anii 1970 – 1972 s-a construit prin munca colectiva Noul Gimnaziu, la interferenta satelor Sinesti-Catrunesti-lilieci, devenind astfel institutia de invatamant cea mai importanta din cadrul comunei, respectiv Scoala Gimnaziala Sinesti din ziua de astazi. Pamantul pe care este amplasata cladirea scolii a apartinut unui boier cunoscut in randul oamenilor din sat sub numele de ,,Colonelul,, ,boier expropriat de catre comunisti si trimis la Canal.