Valori | Viziune | Misiune

Home Valori | Viziune | Misiune
Valori

Ne propunem sa devenim o scoala etalon pentru invatamantul preuniversitar local in care, in parteneriat si in colaborare cu actorii sociali, promovand toleranta si intelegerea, sa asiguram conditii pentru dezvoltarea armonioasa si punerea in valoare a fiecarui elev din scoala, sa-i sadim increderea in sine, sa il incurajam sa se manifeste liber si sa il ajutam sa descopere atuurile si ca, prin munca asidua, cu talent, perseverenta si rabdare poate deveni „cel mai bun”. In limitele impuse, cu resursele existente, intr-un ritm propriu, bazati pe convingerea ca toate au un inceput, sa facem singuri ceea ce asteptam de la altii sa faca.

Rabdare100%
Perseverenta100%
Intelegere100%
Misiune

Scoala Gimnaziala Sinesti are ca misiune construirea unei comunitati in care elevi, profesori, parinti, bunici invata sa invete. Exploram impreuna, in multiple moduri, Adevarul, Binele, Frumosul si Solidaritatea. Invatam sa gandim, sa actionam si sa ne comportam moral, devenind astfel cetateni activi in comunitatea noastra. Stimulam potentialul personal al fiecarui copil intr-un mediu de invatare sigur, echilibrat, motivant, atractiv si interactiv. Respectam si valorizam Diversitatea si Unicitatea. Deschiderea sistemului educational si de formare profesionala catre societate, catre mediul social, economic si cultural.

Solidaritate100%
Unicitate100%
Diversitate100%
Viziune

Scoala noastra este deschisa pentru toti cei care au nevoie de educatie; in opinia noastra educatia nu este un privilegiu pentru cineva, ci este un drept al tuturor. Scoala satisface nevoia elevului de a se simti competent, integrat in colectiv si independent. Avem ca prioritate pregatirea elevilor pentru o lume in schimbare, formandu-le capacitati, deprinderi si competente care sa le permita sa-si găseasca locul si menirea sociala. Respectam fiecare elev, oricat de modeste ar fi rezultatele scolare, identificand atuul si aptitudinile fiecaruia pentru a le putea valorifica. Educam elevii pentru a avea un comportament ecologic.

Educatie100%
Colectivitate100%
Interactivitate100%